Akce Městské policie Pardubice - "Do školy bezpečně"

Autorem článku je PARDUBICKÝ DENÍK/ Jiří Sejkora

Akce Městské policie Pardubice -

Pardubice – Je to tu, konec prázdnin znamená návrat dětí do škol a v ulicích měst tak opět bude více dětí.

Těm největší nebezpečí hrozí právě s prvními dny nového školního roku, kdy ještě pravidla bezpečného pohybu po ulicích nemají zažitá po dvou měsících volna.
Stejné varování jako pro děti ale platí i pro řidiče, i pro ně bude začátek září znamenat větší nároky na pozornost. Za volantem se proto připravte na pohyb žáčků v blízkosti škol i při přecházení komunikací.
Dopředu počítejte, že malé dítě může z nepozornosti vstoupit do silnice bez rozhlédnutí či že malého caparta na přechodu pro chodce může zakrýt zaparkované auto.

Přechody ohlídají

V Pardubicích se na návrat školáků na silnice už připravuje městská policie. Strážníci každé ráno hlídkují u přechodů, kde lze čekat pohyb dětí. V Pardubicích však čeká i další komplikace. Jedna z velkých základních škol (ZŠ) – na Závodu míru – se kvůli zpožděné rekonstrukci neotevře a tamní žáci budou muset navštěvovat jiná zařízení.

„Právě ve spolupráci se Základní školou nábřeží Závodu míru chystáme od druhého září bezpečnostně preventivní akci Do školy bezpečně. Jejím cílem je připravit bezpečné trasy do škol pro žáky Základní školy Závodu míru a jejich rodiče," informovala tisková mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová.

Složitá situace kolem školy na Závodu míru vznikla ve chvíli, kdy při zateplení pláště dělníci přišli na to, že jeho konstrukce obsahuje azbest, což rekonstrukci neplánovaně protáhlo.

Zavřená škola

„Rekonstrukci určitě nebude možné zdárně dokončit do začátku školního roku. Výuka proto bude rozdělena na další školy. Jedná se o ZŠ Dubina, ZŠ Štefánikova a ZŠ Bratranců Veverkových a strážníci se proto zvlášť připravují na zvýšený pohyb dětí právě v okolí těchto škol," konstatovala Lenka Uskobová.
Strážníci kvůli tomu posílí dohled na přechodech v ulici Palackého, světelném přechodu u AFI Paláce, přechodech pro chodce v ulicích 17. listopadu a přechodu u ZŠ Štefánikova ve směru od náměstí Čs. legií.

Využijte tyto trasy!

„Pro větší bezpečnost dětí bychom uvítali, kdyby rodiče dětí využili námi vybrané trasy a děti poučili, aby tyto trasy využívaly cestou do školy. Jako výchozí bod je přitom určena základní škola na nábřeží Závodu míru.
Pro děti, které budou mít výuku na ZŠ Dubina, bude po dohodě vedení školy a Dopravního podniku města Pardubic přistaven autobus, který děti zaveze až na místo. Ze strany městské policie bude zajištěn dohled strážníků při odjezdu tohoto autobusu.
„Tato preventivní akce potrvá celé září a pokud bude třeba, bude prodloužena i na další měsíce. V případě dotazů neváhejte kontaktovat jak Městskou policii Pardubice, odbor prevence, tak Základní školu nábřeží Závodu míru," dodala Lenka Uskobová.

Pozor, bude šero!

S blížícím se podzimem přichází také úbytek světla a obecně zhoršené rozhledové podmínky zvláště ráno.
„Vidět a být viděn" je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Děti jsou na silnicích ohroženy více než kdo jiný. Jsou méně soustředěné a nedokáží ještě dobře odhadovat a předvídat.
„Světlé oblečení, školní brašna a boty s reflexními prvky jsou jistě dobrou volbou. Reflexní prvky je vhodné umístit nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Není vůbec od věci s dětmi novou trasu do školy nejprve projít. Dbejte na to, aby děti nepřecházely mezi zaparkovanými vozidly nebo na jiných místech, než je k tomu označený přechod. Zopakujte si s nimi, jaký význam mají světelné signály na semaforu pro chodce. Domluvte se s dalšími rodiči na tom, aby, pokud možno, chodily děti ve skupině s dalšími spolužáky. A co je hlavní, a to platí pro děti všech věkových kategorií, před přechodem zastavit a rozhlédnout se vždy před vstupem do vozovky," připomněla Lenka Uskobová.

Cyklisté, pozor!

„Starším žákům bychom rádi vzkázali: pokud budete využívat kolo jako dopravní prostředek do školy, zjistěte si, zda má odpovídající vybavení. Povinné je vybavení přední bílou odrazkou, zadní červenou odrazkou a oranžovými odrazkami na pedálech a v paprscích kol. Kolo musí být vybaveno funkční brzdou, za snížené viditelnosti pak také světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. Pakliže vám není osmnáct let, používejte přilbu. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce. Využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky. Jezděte při pravém okraji a dodržujte rozestupy. Dávejte pozor na mrtvé úhly, kvůli nimž vás ostatní řidiči nemají šanci vidět. Při použití přechodu pro chodce sestupte z kola a kolo veďte. Kolo si zamykejte s rozmyslem, bytelným zámkem jej připoutejte k pevnému objektu na dobře viditelném místě," uzavřela tisková mluvčí pardubické městské policie.

Kudy poslat děti

Trasa 1 – cíl ZŠ Štefánikova
Světelný přechod v ulici Palackého – světelný přechod u AFI Paláce – přechod pro chodce v ulici 17. listopadu „u Homolků" – přechod pro chodce 17. listopadu „u Mazdy" – přechod ulic Smilova a Štefánikova – přechod z náměstí Čs. legií k ulici Štefánikova.

Trasa 2 – cíl ZŠ Bratranců Veverkových
Světelný přechod u AFI Paláce, směrem na třídu Míru. Park v ulici Bratranců Veverkových bude posílen o hlídku městského strážníka, který bude dohlížet na bezpečnost dětí.

Čtěte také…

Přestupky 6. 1. 2022

6. 1. 2022 | Oddělení řešení přestupků se stěhuje na Chrudimskou ulici

Strážníci spolu s HC Ronal Group hráli pro dobrou věc

10. 9. 2021 | Na pomoc Sofince se podařilo vybrat 77 tisíc korun

III. Benefiční hokejové utkání na podporu malé Sofinky se blíží

30. 8. 2021 | Strážníci vyzvou tým HC Ronal Group

 

© Městská policie Pardubice