Událost 6. 5. 2021

Odmítaná pomoc, ale strážníkův problém

Událost 6. 5. 2021

Odmítaná pomoc, ale strážníkův problém
Jsou problémy, které se jako bumerang vrací a naše síly na jejich řešení nestačí. Jmenovaný zádrhel je, že lidem má být pomoženo, ale pomoc nemůže být poskytnuta proti vůli toho, kdo ji potřebuje. A v tomhle ping pongu se strážníci pohybují doslova každý den. Často jako poslední instance, protože nikdo jiný zkrátka nezbývá.

Příběhy jsou různé. Třeba ošetření ženy bez domova se zlomenými žebry. Strážníci na místo vyjeli ověřit oznámení, za nimi dorazila i záchranná služba. A tady přišel problém. Žena závislá na alkoholu a rozpouštědlech rovnou převoz do nemocnice a řádnou péči odmítla. V zásadě zbytečný výjezd, který se dříve nebo později bude kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu opakovat.

Případ druhý je muž, který do Pardubic přijel ze severu Čech. Zpravidla nás nebo záchrannou službu někdo v dobré víře zavolá s tím, že muž má určitě zdravotní problémy. Když záchranka nebo naše hlídka přijede na místo, obvykle zjistí, že muž nemá žádný zdravotní problém, který by jej akutně ohrožoval na životě a dokonce ani nebývá pod vlivem alkoholu. Pohybuje se s obtížemi, ale jeho stav je důsledkem zanedbání zdravotního stavu. A nejčastěji k němu vyjíždí právě strážníci. Zpustlého jej často svědci najdou ležícího na zemi. V některých případech je silně znečištěn vlastními výkaly, ve kterých je schopen se i vyválet. I v takovém případě se mu snažíme pomoci.

Místo nabízené pomoci se tito lidé poslední dobou raději vetřou do společných prostor domů a sklepů. Svou návštěvu spojí i s krádežemi, znečištěním a devastací prostoru. Pro osoby na ulici existuje péče v dostatečném množství. Sami strážníci mezi s sebou udělali sbírku oblečení pro případ potřeby. Denní centrum SKP centra a noclehárny zaručují, že ani v případě nepříznivého počasí nemusí být nikdo venku. Na denním centru je potřebným zajištěna výměna prádla, nezbytná hygiena, veškeré sociální poradenství a tento muž má navíc k dispozici i vlastní finanční prostředky. Vše mu bylo opakovaně vysvětleno, nabízeno a využívání služeb není nad jeho chápání, protože v minulosti je využíval a zkušenosti má. V dnešní době jsou služby podmíněny antigenním testem, který je klientům na místě k dispozici. Jedinou podmínkou tak je, být na určeném místě v určený čas. Vše je ale marné, když dotyčný pomoc nechce a vědomě tuto pomoc dokonce odmítá. Strážníci a zdravotníci se tak s ním opět dostávají do neřešitelné situace. Toto jsou jen dva případy z celého týdne. Pravdou je, že v komunitě těchto lidí je to spíše pravidlem, než výjimkou.

Pomáhat dovedeme a snažíme se o to. Můžeme ale jen tehdy, když je člověk ochoten pomoc přijmout. Naše možnosti nemohou překročit jeho svobodné rozhodnutí přijmout pomoc. Nemůžeme jej nutit, zároveň jej ale nemůžeme ani nechat být. Vzdát se důstojného života je v řadě případů svobodným rozhodnutím těchto lidí, které nás mnohdy staví do bezvýchodné pozice. 

Čtěte také…

Výběrové řízení

10. 6. 2021 | Městská policie Pardubice přijme nové strážníky

Dětské dopravní hřiště na Dukle v květnu otvírá své brány

28. 4. 2021 | Oblíbené sportoviště bude opět v provozu

Lhůta pro vyřešení přestupků se opět vrací k původním 15 dnům

22. 4. 2021 | Od 1. května začně platit standardní dvoutýdenní termín

 

© Městská policie Pardubice