Letecká nehoda na pardubickém letišti byla naštěstí jen cvičná.

Strážníci Městské policie Pardubice se akce účastnili také.

Letecká nehoda na pardubickém letišti byla naštěstí jen cvičná.

Pardubice – Námětem cvičení na pardubickém letišti byla 15. listopadu 2018 letecká nehoda civilního dopravního letounu s provedením  záchranných prací, ošetřením a transportem zraněných osob do zdravotnických zařízeních na území Pardubického kraje.

Akce LETADLO 2018 se zúčastnilo zhruba 400 osob a to včetně figurantů. Použito bylo během akce více jak 60 vozidel.

Jsem velice rád, že se podobné cvičení mohlo uskutečnit v tak velkém rozsahu a za účasti všech složek integrovaného záchranného systému. Minulost nám ukazuje, jak jsou podobné simulace zásahů potřebné, neboť jen za uplynulých pět let se na území kraje stalo 13 dopravních leteckých nehod, při kterých zahynuli tři lidé. Děkuji všem, kteří se přípravě a provedení cvičení podíleli. Pevně věřím, že se podobná událost nejen na našem letišti nestane,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

K simulovanému rozlomení letadla došlo v deset hodin dopoledne při tvrdém přistání. Krátce po té byla celá událost oznámena na linku 112. „Profesionální jednotky hasičů spolu s vojenskou hasičskou jednotkou prováděly v prvé řadě hašení požáru trosek letadla. Dále zajistily pomocí pěnového koberce unikající pohonné hmoty. Dále jednotky hasičů prováděly zabezpečení místa nehody a třídění raněných podle metody START. Prováděn byl i odsun raněných na místo určené pro poskytnutí přednemocniční péče. Zřízen byl štáb velitele zásahu,“ popsala první okamžiky po nehodě z pohledu zasahující jednotek Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.

Další částí cvičení byl přesun zraněných do prostor, kde jim je před odvozem do nemocnic pardubického kraje zabezpečen tepelný komfort. V nemocnicích v Chrudimi a Pardubicích byl před příjezdem raněných aktivován traumatologický plán. „Příjezd jednotek PO a složek IZS a jejich práce u trosek letadla byla prověřovacím cvičením, při kterém byly prověřeny skutečné dojezdové časy,“ dodala Vendula Horáková. 

Během cvičení byla v Pardubickém kraji poprvé prezentována činnost policejního DVI teamu, jinak také DISASTERS VICTIM IDENTIFICATION. „Jedná se o odborníky na identifikaci osob při hromadných neštěstích. Potřebu vzniku týmů expertů pro identifikaci osob vyvolaly různé světové tragické události. Tyto týmy působí po celém světě,“ sdělila Markéta Janovská, tisková mluvčí PČR 

Taktické cvičení nařídil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a řídil jej brigádní generál Miroslav Kvasnička, ředitel HZS Pardubického kraje.

Za posledních 5 let evidujeme na území Pardubického kraje 13 dopravních nehod leteckých (malé letadlo 8x, větroň 2x, vrtulník 2x, vojenské výcvikové letadlo 1x). Žádná z těchto nehod nebyla přímo na letišti Pardubice. Během těchto 13 událostí došlo ke zranění 2 osob a usmrcení 3 osob.

Metoda START- Při cvičení byla využívána metoda třídění obětí START(S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), která se používá pro třídění osob postižených mimořádnou událostív případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí), kdy je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Cílem je vždy stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde je jim poskytována odborná zdravotnická péče zpravidla záchranáři zdravotnické záchranné služby.

Bc. Petr Šilar
oddělení komunikace a vnějších vztahů
kancelář hejtmana
Pardubický kraj

Čtěte také…

Výběrové řízení

10. 6. 2021 | Městská policie Pardubice přijme nové strážníky

Dětské dopravní hřiště na Dukle v květnu otvírá své brány

28. 4. 2021 | Oblíbené sportoviště bude opět v provozu

Lhůta pro vyřešení přestupků se opět vrací k původním 15 dnům

22. 4. 2021 | Od 1. května začně platit standardní dvoutýdenní termín

 

© Městská policie Pardubice