Oddělení psovodů

Oddělení psovodů

Toto oddělení patří k nejstarším specializovaným oddělením městské policie. Oddělení má dva psovody a čtyři strážníci jsou vedeni jako náhradníci, kteří slouží se služebním psem a mohou toto oddělení posílit při mimořádných událostech. Pracovní náplň  tvoří dvě základní činosti:

  • Výkon služby se psem
  • Odchyt toulavých a synantropních zvířat

Výkon služby se psem probíhá v naprosté většině jako samostatná hlídka. Prioritou je veřejný pořádek, závadové osoby, ubytovny, nádraží, parky, chatové kolonie, odlehlé garážové komplexy a místa, opuštěné prum. areály, vodní toky, úzká je spolupráce se speciální jednotkou jako podpůrná služba při jejich zákrocích a opatřeních, dohled při hokejových, fotbalových a ostatních sportovních a kulturních podnicích, demonstrace, průvody, průjezdy fanoušků, větší schromáždění osob, akce s rybářskou stráží, samostatné zaměření na pytláky, kontroly přilehlých porostů jehličnanů v době Vánoc, kontroly hřbitovů, letního kina, výpomoc při ostatních akcích MP.

Odchytů toulavých zvířat je prováděno městskou policií více než 650 ročně. Oddělení psovodů se podílí na odchytech cca z 85 %, ostatní odchyty provádějí další strážníci s oprávněním provádět odchyty (akreditace z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno). Nejčastějším odchytávaným zvířetem je samozřejmě pes, dále pak kočky  a další zvířata včetně cizokrajných tvorů.

Služební psi.

V současné době jsou do výkonu zařazeni tři psi plemene Rotvajler:

  • Sorbon 
  • Bivoj
  • Hektor 

Všichni psi mají platnou zkoušku odborné způsobilosti k výkonu služby.

Výcvik psa je prováděn samostatně psovody MP v rámci výkonu služby. Odborný dohled zajišťuje akreditované školící středisko Spojil. Psi jsou cvičeni již od 8 týdnů, kdy přicházejí na psinec. Výcvik služebního psa, až do úspěšného zvládnutí zkoušky před hlavním policejním kynologem trvá cca 1,5 roku a zkoušky které musí složit psovod a pes se po dvou letech opakují. Po zvládnutí základů poslušnosti přichází na řadu výcvik obran, který trvá prakticky po celou dobu činné služby psa.

 

Čtěte také…

„Jeden den s“ opět u městské policie.

28. 6. 2018 | Michaela Krouželová byla ředitelkou pardubických strážníků.

Městská policie Pardubice předala spolu s primátorem města jízdní kolo.

11. 6. 2018 | Prostředníkem je Oblastní charita Pardubice.

Pardubičtí strážníci mají novou služebnu.

29. 3. 2018 | Na adrese Chrudimská 2648.

 

© Městská policie Pardubice