Oddělení psovodů

Oddělení psovodů

Toto oddělení patří k nejstarším specializovaným oddělením městské policie. Oddělení má čtyři psovody, jejichž pracovní náplň tvoří dvě základní činosti:

  • výkon služby se psem
  • odchyt toulavých a synantropních zvířat

Výkon služby se psem probíhá v naprosté většině jako samostatná hlídka. Prioritou je veřejný pořádek, závadové osoby, ubytovny, nádraží, parky, chatové kolonie, odlehlé garážové komplexy a místa, opuštěné prum. areály, vodní toky, úzká je spolupráce se speciální jednotkou jako podpůrná služba při jejich zákrocích a opatřeních, dohled při hokejových, fotbalových a ostatních sportovních a kulturních podnicích, demonstrace, průvody, průjezdy fanoušků, větší schromáždění osob, akce s rybářskou stráží, samostatné zaměření na pytláky, kontroly přilehlých porostů jehličnanů v době Vánoc, kontroly hřbitovů, letního kina, výpomoc při ostatních akcích MP.

Odchytů toulavých zvířat je prováděno městskou policií více než 650 ročně. Oddělení psovodů se podílí na odchytech cca z 85 %, ostatní odchyty provádějí další strážníci s oprávněním provádět odchyty (akreditace z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno). Nejčastějším odchytávaným zvířetem je samozřejmě pes, dále pak kočky, ptacvto  a další zvířata včetně cizokrajných tvorů.

Služební psi

V současné době jsou do výkonu zařazeni 2 psi plemene Rotvajler a jeden Německý ovčák:

  • Bivoj
  • Sony
  • Urbis
  • Rolf je nejmladším členem smečky a zatím ve štěněcím věku absolvuje základní výcvik.

Služební psi zapojeni do výkonu mají platnou zkoušku odborné způsobilosti.

Výcvik psa je prováděn samostatně psovody MP v rámci výkonu služby. Odborný dohled zajišťuje akreditované školící středisko Spojil. Psi jsou cvičeni již od 8 týdnů, kdy přicházejí na psinec. Výcvik služebního psa, až do úspěšného zvládnutí zkoušky před hlavním policejním kynologem trvá cca 1,5 roku a zkoušky které musí složit psovod a pes se po dvou letech opakují. Po zvládnutí základů poslušnosti přichází na řadu výcvik obran, který trvá prakticky po celou dobu činné služby psa.

 

   

Čtěte také…

Přestupky 6. 1. 2022

6. 1. 2022 | Oddělení řešení přestupků se stěhuje na Chrudimskou ulici

Strážníci spolu s HC Ronal Group hráli pro dobrou věc

10. 9. 2021 | Na pomoc Sofince se podařilo vybrat 77 tisíc korun

III. Benefiční hokejové utkání na podporu malé Sofinky se blíží

30. 8. 2021 | Strážníci vyzvou tým HC Ronal Group

 

© Městská policie Pardubice